Největší skandály a incidenty s manipulací zápasů

Pete Rose, pakistánský kriketový tým, skandály italského fotbalového týmu: společným znakem těchhle různých afér jsou klasické příklady podvodů ve sportech. Napříč zvýšené prevenci a právním snahám bojovat s manipulaci zápasů, se najdou případy nepovoleného sázení ve všech hlavních sportech.

V tomhle článku najdete přehled nejznámějších skandálů ve všech majoritních sportech, včetně fotbalu, tenisu, koňských dostihů, bejzbolu a kriketu, a také vysvětlení, co manipulace zápasů představuje, a jaké jsou různé kroky autorit, které se tomu snaží zabránit.

V sázce je krom peněz integrita sportů a riziko, že mnoho skandálů může vést k zastínění oblíbené vášni k těmhle sportů.

Největší skandály, sport za sportem

Pokud se jedná o manipulaci zápasů, byly skandálem postiženy všechny sporty. Níže se nachází přehled těch největších skandálů v manipulaci zápasů ve všech majoritních sportech.

Fotbal

Ve fotbale byla Itálie označena za subjekt těch největších fotbalových skandálů všech dob.

První případ byl zaznamenán ještě v roce 1980, nazvaný “Totonero”, v italštině jako skandál černé loterie. Bylo odhaleno sázení několika hráčů na výsledky vlastních týmu a sankcemi byli zasaženy kluby i hráči: AC Milan a Lazio Rím byli přesunuty do Série B (Italská druhá divize) a hvězdný střelec Italského národního týmu, Paolo Rossi, byl suspendován na 2 roky.

Druhou aférou, která se odehrála před pár lety, byl takzvaný “Calcioscommesse” fotbalový skandál v sázení. V roce 2012 byla objevena spojitost některých hráčů a týmových manažerů s lokálními a mezinárodními organizacemi Mafie, které páchali sportovní podvody s cílem praní spínavých peněz.

Při sázení peněz získaných ilegálně a podávání sázek platili kriminálníci hráčům, kteří museli zápas úmyslně „zahodit“ a získali tak čisté peníze zpátky, přičemž výhry nebyli spojovány s jejich kriminální aktivitou.

Sankce pocítili hráči Domenico Criscito a manažér Antonio Conte, první měl úmyslně zapříčinit prohru zápasu v turnaji Euro 2012 a druhý byl suspendován na 10-mesíční období.

Tenis

Tenis má také svůj podíl skandálů. Poslední byl na turnaji Sopot 2007 v Polsku. Na ktérem byl rusky tenisový hráč, Nikolay Davidenko, který se nacházel na 4. místě v řebříčku ATP a jeho soupeř Martin Vassallo Arguello, který se nacházel v stejným řebříčku na 107. příčce.

Poté, co vyhrál Davidenko první set hry 6-2, vystřelil kurz na výhru hráče Arguello vysoko, kdy byla v rámci Ruské Federace zjištěna podezřivá gamblingová aktivita.

Další průběh hry: Davidenko ztratil svůj druhý set před propadnutím, co mělo potvrdit pochybnosti o ruském rozhodnutí úmyslně prohrát hru po domluvě s gamblerama z Ruska.

Následné vyšetřovaní ATP ovšem nepotvrdilo žádnou sankci pro Rusy, protože nebyl nalezen žádný důkaz sportovního podvodu.

skandály a incidenty s manipulací zápasů

Koňské dostihy

V roce 2011 oznámili BHA (British Horseracing Authority) skandál z dostihu v roce 2009. Zpráva BHA vykreslila rozhodnutí některých majitelů a žokejů v sezóně 2009, kdy měli úmyslně prohrát závody, i když byli favoritem.

Tito podvodníci dostali sumy nejméně 6000 liber za předcházející dohody se sázkovými společnostmi a oznámili úpravu závodu ještě předem.

Bejzbol

3. dubna v roce 1989 podal veřejnosti americký magazín Sports Illustrated informaci o původním hráči a hlavním kapitánovi týmu Cincinnati Reds, Pete Rose, který měl sázet na výkon vlastního týmu v sezóně.

Následné vyšetřování odhalilo v Dowdu sázkové aktivity. Rose s ne méně než 52 hrami, na které sázel. Co je horší, tahle správa vyplula na povrh v období, kdy měl Rose vsadit nejméně 10 000 dolaru za den.

I když jsou tyhle čísla a výsledky, na které Rose sázel (na týmové výhry nebo prohry) předmětem kontroverzí, byl Rose vyhoštěn z MLB a vypsán na listinu nezpůsobilých v Bejzbolové Síni Slávy.

Kriket

V roce 2010 uveřejnil britský bulvár News of the World informaci o členech Pakistánského kriketového týmu, který souhlasil s úplatkem během série testovacích zápasů proti Anglii. Během jedné hry měli v specifických situacích nahazovači Amir a Asif úmyslně upustit od nahození míče výměnou za peníze od sázkařů.

Díky video důkazu o transakcí úplatku obou hráčů rozhodlo ICC (Mezinárodní kriketová rada) o vykázání hráčů Salman Bett, Mohammad Asif a Mohammad Amir na období 5 až 10 let.

Hráči i sázkaři byli také obviněny z trestného činu a byl jim udělen rozsudek v rozmezí 6 měsíců až dva a pul roků ve vazbě.

Manipulace zápasů: zločin a potrestání

Sportovní podvody různých druhů se opakovaně nachází na titulkách. Jenže ne všechny podvody jsou založené na stejných mechanizmech nebo trestány stejně.

Rozlišení typů podvodů

  • Ilegální sázení

Atleti mají zákaz sázet na vlastní ligy a někdy i na vlastní sport. Tahle široká kategorie sportů obsahuje cokoliv, co může být proti pravidlem nebo jakoukoli manipulaci s výsledkem, pokud hráč sázel na vlastní výkon nebo byl jinak zúčastněn.

Obecně odstraší profesionální atlety risk gamblingu spojen s dluhy a sázkaři při úmyslném prohráni hry.

  • Manipulace zápasů

Tenhle typ podvodu je tvořen jakýmkoli falšováním výsledků, který je spojen s aktérem sportovní akce. Může se jednat o manipulaci hráčů, trenérů nebo oficiálních konatelů, případně na základu iniciativy samotných aktérů – například s cílem výhry sázky.

Jistý druh korupce může být spojen s falzifikací výsledků ve hře nebo lize pro atletické nebo gamblingová cíle.

Manipulace zápasů fotbal
  • Bodové úpravy

Určitý typ podvodu, který je obtížné sledovat. Vzhledem k tomu, že spočívá ve falšování jednoho z aspektů hry, aniž by to nutně mělo dopad na konečný výsledek, není to jasný případ týmu, který úmyslně prohrál hru, závod nebo jinou událost.

Namísto toho má být výsledkem určitý typ sázky, která bude mít ve výsledku události vedlejší roli. „Minuta další žluté karty“ je dobrým příkladem druhu události ve hře, která může být opravena, aniž by to ovlivnilo konečný výsledek.

Hranice mezi různými typy podvodů je poměrně nejasná, například: kdy se úprava bodů stává úpravou zápasů? Kdy nedovolené sázky představují formu úpravy utkání, dokonce i podvědomě?

Abychom načrtli tyto nejasné kategorie, rostoucí právní rámec dohlíží na prosazování jednotného etického kodexu v různých sportech.

Sportovní podvody: Jaké jsou rizika?

Při sledování sportovních podvodů spolupracují různé subjekty, aby zachovaly etiku sportovního ducha, stejně jako riziko praní špinavých peněz prostřednictvím herních výher.

Sankce vyplývající z tohoto mnohostranného procesu se týkají široké oblasti. V závislosti na závažnosti případu jsou různé správní orgány oprávněny sankcionovat podvodné strany. To také určuje do určité míry závažnost sankce.

Sázkové společnosti – jako Fortuna a Tipsport – můžou podezřelou činnost omezit následujícími způsoby:

  • Zrušit sázky
  • Pozastavit účty
  • Vyloučit hráče ze stránek
  • Ligy můžou sankcionovat účastníky následovně:
    • Odpočítaní bodu
    • Sestup
    • Odebrání titulu
    • Suspendování
    • Vyloučení
  • Právní systém může v případě manipulace udělit sankce pro sportovce nebo týmy, stejně jako potrestat outsidery:
    • Pokuty
    • Vězení

Arzenál zákonných sankcí pro pachatele se neustále rozšiřuje, zejména s nárůstem online sázek. Účelem bylo celkově snížit případy přestupků do sportovního kodexu a etického hraní, ale také zvýšit zájem na řešení korupčních záležitostí, přičemž se stále více a více peněz účastní tohoto druhu nezákonné činnosti.

Nakonec jsou vždy v těchto záležitostech poraženi skuteční fanoušci, protože obraz kompetitivního sportu je poškozen následnými skandály.

Prevence

Se zvýšeným rizikem manipulace s výsledky sportu byla zavedena spolupráce na několika úrovních, aby se zabránilo úpravě zápasů a jiných forem nedovolených sázek. Ligy, policie, soudní systémy a sázkové kanceláře sdílejí informace, aby zabránily a pomohly při stíhání zápasů.

  • Sázkové kanceláře mohou sledovat neobvyklé sázkové aktivity a upozorňovat orgány;
  • Ligy mohou vyšetřovat podezřelé hry a / nebo týmy;
  • Policie může vyšetřovat a sledovat účastníky, kteří byli příslušnými instancemi označeni.

Například ve fotbale UEFA – Unie evropských fotbalových asociací – učinila politiku pečlivé kontroly výsledků v první a druhé divizi všech členských zemí. Podle svých statistik je na celkovém počtu 32 000 zápasů podaných do dozoru pouze 0,7 % výsledků.

Je také otázkou politiky, podle níž by UEFA, jako doplněk k prevenci, měla být tvrdá v sankcích, které přináší hráčům, klubům nebo úředníkům za to, že nezjistila souvislost v plánovaných změnách výsledků.

Například pro úředníka, který nezjistí ani pokus o tlak na peníze, je potrestán celoživotním zákazem UEFA.

Prostřednictvím tohoto dvojího programu prevence a právní sankce doufá UEFA, stejně jako většina významných sportovních lig, o zachování integrity a etiky v profesionálním sportu.