Co je value betting?

Možná jste již zaslechli nebo spatřili pojem Value betting. Zkušení sázkaři tento pojem hodně používají. Co ale Value betting, nebo-li sázení na hodnotu, znamená? V tomto článku si přiblížíme tento pokročilejší koncept sázení.

Co je Value betting a proč o něm vůbec mluvíme?

Pokud nejste ve světě sázení úplným veteránem, pak je pro váš pojem Value betting možná záhadou, se kterou se z času na čas setkáte. Zaslechli jste někdy větu jako “Tento kurz na Spartu se opravdu vyplatí” nebo “Kurz na Slavii je hodně vysoký, abychom ho mohli ignorovat? V překladu to znamená, že kurz nabízený sázkovými kancelářemi v sobě ukrývá hodnotu, nebo-li value. Identifikování hodnoty je dobré sportovní sázení a uzavírat tak budete jen dobré sázky.

Co je Value betting

Value betting

Value betting, nebo-li sázení na hodnotu, si můžeme vysvětlit na příkladu hodu mincí. Pravděpodobnost, že padne rub je 50%, stejně tak pro líc. Kdybychom tuto pravděpodobnost přepočítali na kurz, výsledkem by byl kurz 2.0.

Teď si představme případ, že sázková kancelář A nabízí následující kurzy na hod mincí.

  • Rub = kurz 1.90
  • Líc = kurz 2.10

Víme, že pravděpodobnost hodu je 50% pro obě možnosti. Sázková kancelář ale nabízí rozdílné kurzy na tyto možnosti. Která možnost v sobě ukrývá hodnota a jakou hodnotu v procentech tento kurz představuje? Podívejme se na možnost Rub:

  • Použijeme jednoduchý vzorec – Pravděpodobnost krát kurz mínus 100%
  • Tedy 50% krát 1.90 mínus 100%, což se rovná -5%.
  • Stejný vzorec použijeme pro možnost Líc a výsledná hodnota je +5%.

Z tohoto jednoduchého příkladu vidíme, že Rub má v kurzu 1.90 negativní hodnotu, tedy tento kurz neodráží skutečnou pravděpodobnost výsledku. Na druhou stranu možnost Líc v kurzu 2.10 nám nabízí hodnotu 5%.

Kdybychom uzavírali sázky na Líc v kurzu 2.10 dlouhodobě, zaznamenali bychom slušný zisk, protože kurz nám v podstatě nabízí pravděpodobnost toho, že padne Líc, téměř 53%, přičemž skutečná pravděpodobnost je 50%. Poděkujeme sázkové kanceláři a tento kurz bereme všemi deseti – toto jsou pro nás vždy dobré sázky.

Jak hledat příležitosti pro Value betting?

Jak nacházet dobré sázky? Odpovědí je Value sázení. Nicméně, i když koncept vypadá celkem jednoduše, v praxi je nacházení hodnotných kurzů o něco obtížnější. Nestává se totiž úplně často, že sázkové kanceláře vypisují přehnaně vysoké sázkové kurzy. Pokud ale myslíte dlouhodobě, pak se počítá každá hodnota, kterou dokážete najít. Jak tedy správně uchopit koncept sázení na hodnotu?

Proveďte svůj výzkum

Budou chybět v nadcházejícím utkání favoritovi klíčový hráči? Jak to ovlivňuje pravděpodobnost lehké výhry? Jaké budou během zápasu panovat povětrnostní podmínky? Snižují, nebo zvyšují tyto podmínky pravděpodobnost vysokého skóre?

Hodnota nemusí nutně znamenat to, že jeden tým vyhraje. Hodnotu je možné najít i u jiných typů sázek, jako například u handicapů nebo počtu branek.

Vlastním výzkumem a získáváním informací o nadcházejícím utkání si dokážete upravit svůj pohled na to, jak se zápas asi bude vyvíjet. Pokud naleznete kurzy, které jsou pro vaší představu až příliš dobré, pak jste pravděpodobně našli hodnotu.

Informace vám pomohou uzavírat dobré sázky, které v sobě ukrývají hodnotu. I když se jeden tým může jevit jako jasný favorit, absence v sestavě mohou dopomoci k tomu, že konečný výsledek nebude zrovna podle představ, a vy tak můžete těžit s hodnoty v kurzy například na asijský handicap. Možností je spousta, stačí jen informace a trocha představivosti.

Porovnejte nabídku sázkových kanceláří

Máte v mysli obraz toho, kde asi v daném utkání hledat hodnotu, na základě informací, které jste o utkání shromáždili? Teď se podíváte na kurzy u své oblíbené sázkové kanceláře. Zjišťujete, že kurz není zas tak vysoký, jak jste čekali. Proč se ale nepodívat na nabídku ostatních bookmakerů? Sázkové kanceláře nabízejí různé kurzy na ty samé možnosti. Zatímco u jednoho bookmakera hodnotu nevidíte, u druhého může být kurz vyšší.

Toto je chyba spousty sázkařů. Fixují se na jednu sázkovou kancelář. Zkušení sázkaři mají účet u několika bookmakerů a vždy uzavírají sázky na ten nejvyšší kurz. Čím vyšší kurz dokážete najít, tím vyšší získáváte hodnotu, a tím pádem jste z dlouhodobého hlediska ziskovější.

Value betting

Jak najít Value?

Nejlepší sázkaři mají svůj sázkový model, který disponuje spoustou informací, na základě kterých jim dokáže vypočítat objektivní pravděpodobnost výsledku. Nicméně, na nalezení hodnoty nemusíte vědět programovat a být matematický génius. Někdy opravdu stačí selský rozum a špetka logiky a kreativity. Možná se taky trochu můžete pošťourat ve vyhledávačích a hledat něco jako value bet app, nebo riskovat a sázet podle jiných na jejich osvědčené sázkové tipy, ale dlouhodobě je lepší spoléhat se na sebe.

Na nalezení hodnoty vám stačí základní matematika. Stačí vědět, že kurz je v podstatě pravděpodobnost nabízená bookmakerem. Pokud je pravděpodobnost nabízená sázkovou kanceláří (kurz) vyšší, než objektivní pravděpodobnost, pak jste našli hodnotu bez toho, abyste museli mít k dispozici pokročilé sázkové modely. Samozřejmě, že Value betting je subjektivní a tam, kde vy vidíte hodnotu, ji jiný sázkaři vidět nemusí. Pokud se ale budete držet vlastní hlavy, pak budete mít větší úspěch, protože se budete čase zlepšovat a díky hodnotě budete uzavírat jenom ty dobré sázky.

Nenašli jste value? Pak to dělejte moudře a vytvořte si ji!

Pokud jste našli několik zápasů, ale hodnota je jen velmi malá, pak ji můžete zvýšit tím, že tyto zápasy dáte na jeden tiket. Hodnota se totiž u akumulátor tiketů násobí. Další možností je vytvoření si hodnoty díky handicapům nebo jiným sázkám. Ne vždy se musí value ukrývat v kurzech na vítěze utkání. Podívejte se také na počet branek nebo jiné sázky. Počasí může mít občas vysokou váhu v tom, kolik branek padne. Hledejte dobré sázky v celé kurzové nabídce.

Value betting vs arbitráž

Jak se liší arbitrážní sázení a sázení na hodnotu? Pokud neznáte tento pojem, zde je vysvětlení. Pokud různé sázkové kanceláře nabízejí různé kurzy, z času na čas se dá uzavřít tzv. sázka na jistotu. Když jsou kurzy na 1X2 nastaveny u různých bookmakerů tak, že výsledná pravděpodobnost u všech tří možností je dohromady více než 100%, pak jste našli arbitrážní sázku.

Sázení na value není to samé. Při sázení na hodnotu sice taky hledáme vysoké sázkové kurzy, ale z jiného důvodu. Snažíme se najít kurzy, který nám nabízí vyšší pravděpodobnost, jakou jsme si určili.

Kde byste měli hledat value?

Jak jsme již zmínili, hodnotu je nejlepší hledat i více, než jedné sázkové kanceláře z toho důvodu, že sázková kancelář A může nabízet kurz 1.55, zatímco sázková kancelář B nabízí kurz 1.65. Pokud je vaše objektivní pravděpodobnost vypočtena provedena na kurzy, který se rovná 1.60, tak zatímco u bookmakera A hodnotu nemáte, u bookmakera B jste hodnotu našli.

Proto je vhodné nevázat se jen na jedno společnost. Na českém trhu jsou sice poněkud omezené možnosti, ale to by se mělo časem zlepšovat. Nicméně, sázkové kanceláře s licencí jsou kvalitní. A kromě toho, že budete mít při hledání vysokých kurzů na výběr z většího množství bookmakerů, u každého můžete také ukořistit vstupní nabídku pro nové hráče, což vám umožní sázet na hodnotu s extra penězi.

Které sázkové kanceláře doporučujeme a jaké jsou jejich aktuální vstupní bonusy? Podívejte se sami na skvělé vstupní nabídky nejlepších bookmakerů!

BookmakerBonusPromo kódSázejte!
Fortuna
6000 Kč na vklad + 300 Kč zdarmaZískat kód
Tipsport
50 000 Kč + 300 Kč na první sázkyZískat kód
Chance
200 Kč zdarma + bonus 2000 Kč!Získat kód

FAQ – Často kladené otázky

Co je value betting?

Sázení na hodnotu znamená sázení na kurzy, které po provedení na pravděpodobnost dávají vyšší šanci na uskutečnění se dané události, než jaká je objektivní pravděpodobnost.

Proč je value betting tak skvělé?

Sázením na nadhodnocené kurzy se z vás z dlouhodobého hlediska stane ziskový sázkař. Pokud je vaším cílem vydělávat na sázení, pak vám sázení na hodnotu výrazně zvýší vaše šance na úspěch.

Jak hledat dobré sázky?

Buď můžete sestavit sázkový model se spoustou dat, nebo prostě použít základy matematiky a zdravý rozum - stačí, když tomu věnujete čas a získáte informace např. o sestavě, počasí, atd. Tyto data vám pomůžou stanovit objektivní pravděpodobnosti.

Kde najdu dobré sázky?

Při sázení na hodnotu je základem nevázat se na jednu sázkovou kancelář. Mějte více možností. Různé sázkové kanceláře nabízejí různé kurzy. Berte vždy ten nejvyšší. Je to jako byste platili za banán 50 Kč, přičemž obchod přes cestu nabízí ten samý banán za 40 Kč.