Co je sázení na handicap a sázení na asijský handicap?

Sázení na handicap a na asijský handicap je pořád víc a víc populární. Tyto sázky totiž nabízí širokou škálu přizpůsobení. Pokud nemáte úplně jasno v sázení na handicapy, pak jste narazili na ten správný článek, ve kterým si tyto sázky vysvětlíme.

Handicap a asijský handicap v sázení – co jsou a proč jsou tak populární?

Asijské a standardní (evropské) handicapy vytvářejí zajímavou možnost sázení v zápasech, které by se jinak mohly zdát jednoznačné. Jaké jsou kurzy na 1X2 v zápase španělského poháru, kde hraje Barcelona proti druholigovému mužstvu? Barcelona je obrovským favoritem a kurzy na jejich výhru se pohybují na velmi nízké hranici. Handicap a asijský handicap se snaží vytvořit podmínky, ve kterém jsou si obě mužstva rovna. Je jisté, že outsider prohraje. Prohraje ale o 2 a více gólů, například o 4, 3 nebo 2 góly?
Dalším důvodem, proč jsou evropský a asijský handicap populární sázkové příležitosti je jejich schopnost poskytovat konzistentní výnosy. Například pokud jste sázkař, který klade důraz na value betting, máte díky těmto sázkám mnohem více možností, jak hodnotu najít. Sázení na asijskou verzi umožňuje sázkařům najít hodnotu u outsiderů s vysokými kurzy a zároveň si užívat konzistentních výnosů.

Handicap je oblíbený i z toho důvodu, že ve většině případů eliminuje možnost nerozhodného stavu. Pokud zápas skončí remízou, pak handicap sazeni zaručí, že jeden z týmů s handicapem má vždycky navrch. Při remíze jsou tedy asijské handicapy velmi užitečným typem sázky.

Co je sázení na handicap
Co je sázení na handicap

Co je sázení na handicap?

Prvně se podíváme na klasický, nebo také evropský handicap. U tohoto druhu sázek se setkáváme s hranicemi, které jsou v celých číslech. Obvykle je u zápasů možnost vsadit si na několik možností. Tento typ handicapu se objevuje jak v záporném tvaru, tak kladném tvaru. V případě, znaménko u daného týmu určuje, kolik branek se buď odčítá, nebo přičítá k výsledku.

Asijský handicap AH znamená že se dokážete přiklonit, nebo odklonit, ze strany jednoho z týmů virtuálním způsobem. Pokud zápas skončí remízou, asijský handicap zaručí překlenutí výsledku na jednu nebo druhou stranu.

Příklad kladného handicapu

Uveďme si příklad zápasu Arsenalu s Brentfordem. Brentford je velký outsider a kurzy na výhru Arsenalu jsou velmi nízké. Nicméně, pokud si myslíte, že Arsenal nevyhraje o více než 2 branky, můžete využít handicap sázení. Tato sázka bude mít podobu Brentford +3, nebo více. To znamená, že Arsenal musí pokrýt ve výsledku tento asijský handicap, aby byla vaše sázka výherní, tj. musí vyhrát o 4 a více branek. Pokud Brentford prohraje o 4 a více branek, tiket můžete zahodit. Pokud Arsenal vyhraje o 3 branky a virtuálně je náš výsledek nerozhodný, pak je váš tiket u některých bookmakerů vyhodnocen jako výherní s kurzem 1, nebo se hodnotí jako prohra – záleží od sázkové kanceláře.

Příklad záporného handicapu

Použijme ten samý příklad, ovšem teď nebudeme sázet na Brentford, nýbrž na Arsenal. Myslíte si, že Arsenal vyhraje o 2 a více gólů? Pak hledejte hendikep ve tvaru Arsenal -1,5. Tím pádem se kurz oproti 1X2 výrazně zvýší. Nicméně, pokud Arsenal selže a vyhraje jenom o jednu branku, vaše sázka prohrává.
U obou typů handicapů platí, že pokud tým remizuje nebo vyhrajte / prohraje a je v mezích, které handicap nastavuje, vaše sázka se vyhodnocuje dle tohoto virtuálního skóre. Pokud je váš handicap celočíselný, například -1 a váš tým vyhraje pouze o jeden gól, znamená to, že virtuální sázka je remíza. Vklad se vrací v tomto případě, ale sama sázková kancelář určuje pravidla, takže se to může počítat i jako prohra. Pokud vyhrajte tým o 2 více gólů, vyhráváte.

Co je sázení na asijský handicap?

Tento druh sázky poněkud vylepšuje klasickou evropskou variantu. Zatímco u klasické verze sázíte jen na hranici, která je v celých číslech, u asijských handicapů se implementují desetinná čísla. Koncept je v konečném důsledku jednoduchý, ale pro začátečníky to může být se začátku poněkud matoucí. Asijská verze zavádí tyto desetiny: X,25 nebo X,5 nebo X,75. U asijských handicapů si užijete ještě větší volnost.
U možnosti X,5 (např. 1,5 nebo 3,5) je to celkem jasný. Zavedením poloviny zaniká možnost, že virtuální sázka skončí remízou. Virtuální výsledek je vždy buď výhra domácích, nebo hostí.

Pak je zde možnost X,25, např. -2,25. Zde se vaše sázka rozděluje na dvě virtuální sázky. První část je sázka na -2 a druhá část je na -2,5. Pokud tým, na který jste uzavřeli sázku -2,25, vyhraje o 3 a více branek, obě virtuální sázky jsou výherní. Pokud tento tým vyhraje jenom o 2 branky, první část (-2) se vyhodnotí jako void (návrat vkladu) a druhá část (-2,5) jako prohra. Prohrajete tak jen polovinu vkladu. Vše ostatní znamená prohru pro vaši sázku.

Poslední variantou je X,75, např. +0,75. Pokud tuto sázku uzavřete, sázíte tím opět na dva virtuální výsledky. První část je sázka na +0,5, druhá část je sázka na +1. Tedy pokud váš tým remizuje, nebo vyhraje, vyhrává i váš tiket. Pokud prohraje o jeden gól, polovina vašeho vkladu se vám vrátí (díky sázce +1), druhá polovina znamená prohru (+0,5). Vše ostatní znamená z pohledu asijského handicapu jako prohra.

Příklad kladného asijského handicapu

Bayern Mnichov vs Augsburg. Kurzy na Bayern jsou nízko, proto se rozhodnete vzít sázku Bayern -1,5. Díky desetinnému číslu se nikdy nestane, že by virtuální výsledek zápasu skončil remízou, což věci hodně zjednodušuje. Pokud Bayern Mnichov vyhraje o 2 a více gólů, tiket je výherní. Pokud Bayern vyhraje o méně, než jeden gól, případně pokud zápas skončí remízou nebo dokonce prohrou pro Bayern, váš tiket prohrává. Sázku na handicap je však dobré uzavřít v případě, že kurz na 1X2 není nijak lákavý a očekává se výhra daného týmyu.

Příklad záporného asijského handicapu

Pojďme se podívat na příklad zápasu Paris Saint Germain proti Lens. PSG je favoritem, ale kurzy na 1X2 jsou velmi nízko. Sáhnete tak po handicap sázení, například si zvolíte variantu PSG -2,75. První polovina vaši sázky znamená PSG -2,5 a druhá polovina PSG -3. Z toho vyplývá, že pokud PSG vyhraje o 4 a více branek, váš tiket je výherní. Pokud PSG vyhraje o 3 branky, polovina sázky (-2,5) vyhrává a druhá polovina se stornuje (-3). Všechny ostatní výsledky se považují za prohru.

Rozdíl – evropský handicap vs asijský handicap

Rozdílem je, že u klasické verze sázky jsou virtuální hladiny nastaveny na celá čísla. Setkáváme se na zde s hranicemi jako +1, -2, -4 atd. Asijský handicap je vymyšlen poněkud moudřeji, protože tato možnost eliminuje případ remízy díky desetinným číslům. Setkáváme se s hladinami obvykle 1,5, -3,5, ale máte zde možnost i speciálních sázek na např. -1,75, +0,25 atd. Dalším rozdílem je, že v závislosti od bookmakera může být klasická verze teto sázky v případě virtuální remízy vyhodnocen jako storno sázky, nebo jako prohra.

Sázení na handicap
Sázení na handicap

Který handicap je v zápase lepší?

Obě formy této sázky s handicapem mohou být užitečné. U klasické verze mohou být občas kurzy o něco vyšší. Je to právě z toho důvodu, že virtuální remíza tuto sázku poněkud kazí. Nicméně, asijský handicap nabízí o něco větší flexibilitu a setkáte se s ní nejen u sázek na vítěze zápasu, ale také např. u počtu branek. To samé ale platí i pro klasickou verzi. Je jen na vás, která varianta se vám líbí. Také občas záleží na samotném utkání. Je dobré mít obě možnosti po ruce a vyhodnotit, která je aktuálně ta nejlepší.

Pokud zápas skončí remízou

Pokud se očekává, že váš tým remizuje nebo vyhraje, stačí vám handicap 0,5. Pokud zápas skončí remízou, tento malý handicap se postará o to, že překlene výsledke na vaší stranu. Také je zde možnost uzavřít sázku na handicap 0,25. Pokud zápas skončí remízou, tak se vrací vklad z poloviny sázky a druhá část vyhrává. Asijské handicapy nabízí sázkařům opravdu skvělé sázky na výhru při remíze, tedy v zápasech, kde se očekává opravdu vyrovnaná partie.

Handicap sázky a kurzy

Jak jsme již zmínili, kurzy se u těchto sázek mohou lišit. Vždy je to důsledek toho, na jakou hranici si u daného zápasu vsadíte. I když pro nováčka by se asijské handicapy -3 a -2,5 mohly zdát jako stejné, není tomu tak, což je často patrné z kurzů – kurz na -3 je vyšší. Proč? Zatímco u možnosti -3 je nutné, a by tým vyhrál o 4 a více branek, u možnosti -2,5 je to jen rozdíl 3 branek. Také se u -2,5 ztrácí možnost remízy, kterou u možnosti -3 nedokážeme eliminovat. Proto je kurz na evropskou verzi vyšší.

Jak sázet na handicapy a vyhrát?

Na co se pří sázení na tyto sázky zaměřit? Jak získat výhodu díky těmto sázkám? To jsou otázky, které si určitě každý z vás klade. Nezáleží na tom, jestli jste nováček, nebo ostřílený veterán – sázky na handicapy vám otevřou dveře ke spoustě možností, které by bez těchto trhů neexistovali. Využijte je ve svůj prospěch a vylepšete si tak nejen vaše šance, ale i kurz.

Mějte jistotu, že víte o zápase vše, co je potřeba

I malé detaily mohou rozhodovat v zápase. Podívejte se před zápasem na sestavy a absence. Otevírá vám to dveře k sázkám na určitou hranici, kterou sázkové kanceláře nabízejí? A co počasí? Tyto sázky s handicapem je možné použít i u počtu branek. Počasí může zahrát roli, naříklad že nepadne více než X gólů, tedy zápas by mohl být těsnější. Pokud může počasí ovlivnit průběh zápasu a myslíte si, že díky hendikepům dokážete získat výhodu, pak po nich zcela jistě sáhněte. Čím více informacemi disponujete, tím lépe pro vás. Dokážete tak mnohem objektivněji stanovit pravděpodobnosti a naleznete tím pádem i lepší možnosti, jak profitovat.

Porovnejte objektivní šance

Někdy vám u sázkových kanceláří nabízejí kurzy, které neodráží objektivní pravděpodobnost výsledku. Kurz je totiž jen další forma procentuálního vyjádření šance, že se něco stane. Pokud jsou kurzy nastaveny neobjektivně, využijte toho. A pokud vám k tomu asijské sázky dokážou dopomoci, tím lépe pro vás! Vždy se snažte nezanedbat přípravu. Když sázení věnujete čas, dokážete vidět to, co ostatní nevidí a co je mnohem důležitější, dokážete z toho profitovat.

Porovnejte 1X2 sázky s handicapy

Tuto alternativu jsme již během článku pokryli. Proč sázet na kurz 1,10, když očekáváte jednoznačný a hladký průběh, když si můžete vsadit například na hranici -2,5 a zvýšit si tak kurz na 1,90? Díky těmto sázkám se otevírá zcela jiný svět sázení, ze kterého můžete profitovat. Snažte se objektivně zhodnotit nadcházející zápas a stanovit si pravděpodobnost výsledku. Pokud vám asijská nebo klasická sázka nabízí větší výhodu, pak toho využijte. U handicapu je možnost větší slobody a kreativity. Kromě toho se vrací vklad (většinou), pokud sázka s handicapem skončí remízou.

Porovnejte nabídku různých bookmakerů

Různé sázkové kanceláře nabízejí různé kurzy na ty samé možnost. Podívejte se, kde je kurz nejvyšší. Proč kupovat jahody za 100 Kč, když hned vedle jich prodávají za 80 Kč? To samé platí i pro kurzy. Čím vyšší kurz, tím lépe pro vás. Nevažte se jen na jednu sázkovou kancelář. Mějte více možností a využijte těchto rozdílů v kurzech. I když se vám to ze začátku může zdát jako nepatrný rozdíl, zkuste si to představit z dlouhodobějšího hlediska. Tisíc sázek, každá s vkladem 100 korun – u jedné je kurz 1.80, u druhé 1.90. Z pohledu této tisícovky je rozdíl v zisku 10 000 Korun.

Kde hledat nejlepší sázky na handicapy?

Která sázková kancelář je ta nejlepší? Fortuna, Chance, Tipsport? Handicap možnosti naleznete u všech. A jak jsme před malou chvílí zmínili, je nejlepší mít více možností a nevázat se na kurzy jenom u jedné společnosti.

U nás vám nabízíme přehled legálních sázkových kanceláří s licencí pro Českou republiku. Kromě toho u nás naleznete všechny vstupní bonusy a aktuální promo kódy, které vám tyto bonusy zajistí. Podívejte se na nejlepší sázkové kanceláře pro handicapy!

BookmakerBonusPromo kódSázejte!
Fortuna
6000 Kč na vklad + 300 Kč zdarmaZískat kód
Tipsport
50 000 Kč + 300 Kč na první sázkyZískat kód
Chance
200 Kč zdarma + bonus 2000 Kč!Získat kód

FAQ – Často kladené otázky

Co je handicap sázka?

Tento druh sázky vám dává možnost vsadit si na výsledek zápasu s výhodou, nebo nevýhodou, pro daný tým v podobě virtuálního počtu gólů, který se tomuto týmu odečte, nebo přičte, k celkovému výsledku.

Co je sázka na asijský handicap?

V podstatě se jedná o podobný koncept, akorát místo celých čísel je výhoda / nevýhoda určena pomocí desetinných čísel. Podívejte se na detailní informace nahoře v článku.

Jsou kurzy u evropského a asijského handicapu lepší?

Ano, proto taky existují. Pokud jsou kurzy na 1X2 Příliš nízko/vysoko, pak si je pomocí těchto sázet dokážete přizpůsobit podle zvolené hranice.

Kdy je handicap a asijský handicap lepší než 1X2?

Tyto speciální druhy sázek se používají jako alternativa k 1X2 v případě, že je jeden z týmů velkým favoritem a kurzy jsou opravdu nevyvážené. Chcete-li si kurzy přizpůsobit a vyrovnat tak šance na přibližně 50 na 50, použijte tuto sázku.

6000 Kč na vklad: protočení x4 při kurzu 1.71 // 300 Kč zdarma: žádné protočení!