Závislost na hazardu

My všichni z sazenibonusy.cz se chceme ujistit, že váš zážitek s hraním a sázením je přesně tím, čím by měl být: zábavou a až v druhé řadě potenciálně výdělkem, který není jistý.

Užívejte si sázení s rozumem

I přestože sázení může být skvělá zábava, tak se může velice rychle změnit ve velmi negativní zkušenost. Může to znít sice nudně, ale závislost na hazardu je opravdu vážný problém, který trápí mnoho lidí. U nás na [Name of website] se snažíme vám poskytnout všechny potřebné informace o online sázení. Díky nim si tak můžete užívat jen to dobré. Naše rady vám samozřejmě nemohou zaručit výhru, ale mohou trošku zvýšit vaše šance. Ani tak ale nesmíte zapomínat na to, že ke každé zkušenosti se sázením patří výhry úplně stejně jako prohry.

Zapomínat se nevyplatí ani důležitost uvědomovat si své vlastní schopnosti. Mnoho problémů spojených se sázením pramení z faktu, že lidé přeceňují své schopnosti. Pokud nejste profesionál či opravdu zkušený sázkař, tak by zisk peněz neměl být tím, co je pro vás u sázení tím hlavním lákadlem. Tím lákadlem by měla být zábava. Ano, peníze a potenciální výhra umocňují tuto zábavu a napětí a vysoké kurzy mohou být vskutku lákavé. Pokud budete koukat jen po penězích, je velice snadno možné, že se rychle stanete závislými.  Buďte k sobě upřímní a ujistěte si, že sázíte s vědomím svých možností a schopností. Otevřenost a upřímnost sobě a ostatním vám pomůže udržovat své sázkařské návyky pod kontrolou.

Pamatujte na hlavní zásadu sázení a obecně hazardu: nikdy nevsázejte více, než si můžete dovolit prohrát! Velice pozorně zaznamenávejte, kolik sázením utrácíte a upravte podle toho své vklady. Tento cit pro nakládání s penězi a kontrola výher/proher je naprosto klíčový aspekt sázení. Více si o tom můžete přečíst v této naší akademii.

Definice závislosti na hazardu

Závislost na hazardu či sázení je charakterizována jako ztráta kontroly nad touto činností. Závislí mají problémy přestat s hazardem, a to i navzdory následkům na finance a osobní vztahy. Toto chování je následkem touhy po hraní či sázení a nebranní zřetele na negativní důsledky. Vidina velké výhry žene tyto hráče stále do hry. Závislí na hazardu také velmi často podléhají iluzi, že dokáží předpovídat výsledky budoucích zápasů či událostí díky znalosti předchozích výsledků. Tato neotřesitelná víra podporuje jejich mylné přesvědčení, že mohou „už konečně příště vyhrát“.

Závislost na hazardu lze rozdělit na dvě základní kategorie

Prvním typem jsou takzvaní aktivní gambleři. Ti hrají či sázejí kvůli nadšení a vzrušení z rizika a možné výhry. Většinou nehrají sami a preferují hry, které vyžadují určité znalosti a schopnosti.

Druhým typem jsou pasivní gambleři. Pro ty je sázení a hazard úniková cesta od jiných problémů, podobně třeba jako alkohol. Sázení pro ně představuje jakousi náplast jejich problémů a bolesti.

První varovné signály

Podobně jako u jiných mentálních nemocí a problémů se první známky závislosti na hazardu začnou projevovat, jakmile sázení začne ovlivňovat běžný život sázkařů. Vzhledem k tomu, že se nejedná o nemoc fyzickou, tak je někdy těžší poznat její příznaky. Co taktéž nepomáhá, je fakt, že závislí většinou skrývají své problémy se závislostí a bojí se, že by se o ní okolí dozvědělo. I tak lze nějaké signály snadno zpozorovat: nedostatek peněz bez změny příjmu, nesplacené účty, tajnosti okolo financí, krádeže, půjčování si, zastavování a prodej věcí, tajnosti ohledně času stráveného sázením, zanedbávání rodinných a osobních povinností, sázení jako forma oslavy či naopak jako útěk před stresem.

Závislí na hazardu většinou prochází těmito čtyřmi fázemi závislosti:

První fází je fáze výher. Během té většinou dojde k nějaké větší výhře, která začne živit hráčovo přesvědčení o vlastním speciálním talentu a žene je dál za dalším „úspěchem“.

V druhé fázi prohrávání většinou závislí upadnou do sázení ještě více, a to navzdory prohrám velkých částek. Začínají ignorovat rodinu, přítele i práci a nechtějí si přiznat, že prohrávají.

Třetí fáze začíná být kritická a zoufalá. Závislí ztrácejí kontrolu nad svým sázením, prohrávají velké sumy a věří, že je vyhrají zpět. Většinou si sice v této fázi začínají uvědomovat svůj problém, ale už nejsou schopni ho vyřešit. Zanedbávají realitu a hrozí jim ztráta zaměstnání, rozvod či rozchod a finanční potíže, a i kriminální činnost.

Poslední, čtvrtou fází, je fáze beznaděje. V té závislí ztratili již úplně vše, včetně naděje. Útěchu leckdy hledají v drogách či alkoholu. Neřídké jsou i pokusy o sebevraždu.

Léčba a pomoc

Metod, jak pomoc závislému s jeho problémem s hazardem, je hned několik. Jakákoliv léčba ale vyžaduje, aby si gambler svůj problém nejprve uvědomil a přiznal si ho. Metody jako kognitivně behaviorální terapie a účast v rekonvalescenčních programech jsou prvními kroky k léčbě a pomoci dotyčnému znovu získat osobní život, finance a stabilitu. Pro více informací o těchto programech, infolinkách, diagnosách a programech pro sebe pomoc navštivte následující odkazy:

Dalším řešením může být instalace programů, které zablokují a omezí jakékoliv herní, sázkařské a jiné programy či weby na vašem počítači. To omezí lákadlo v podobě online hraní a znemožní vám hrát po tajnu před rodinou. Pokud se obáváte, že máte problémy s hazardem, měli bsyte instalaci takovéhoto programu zvážit. Za nás doporučujeme Gamblock.

Užívejte si nadšení z hraní a sázení, ale pamatuje na všechny důsledky a buďte opatrní.

Přejeme zábavné, bezpečné a uspokojivé sázení!

sazenibonusy.cz